Portal Duszpasterstwa Powołań OO. Bernardynów
Licznik
Do dni skupienia

w klasztorze w Leżajsku
Ankieta
Jakie odkrywasz (bądź już realizujesz) swoje życiowe powołanie?

W małżeństwie/rodzinie

W życiu zakonnym

w życiu zakonnym i kapłańskim

w życiu kapłańskim

W stanie wolnym

Jeszcze nie wiem

Założyciel Zakonu
Założycielem naszego zakonu jest św. Franciszek z Asyżu


1181/1182

W bogatej rodzinie kupieckiej Bernardone przychodzi na świat chłopiec. Na chrzcie otrzymuje imię Jan; Jego ojciec po powrocie z Francji (syn urodził się w czasie jego nieobecności)zmienia jego imię na Franciszek.

1202

Wojna między Perugią i Asyżem. W bitwie pod Ponte San Giovanni, Franciszek zostaje wzięty do niewoli i uprowadzony do Perugii.

1204

Długa choroba Franciszka

1205

Franciszek w odpowiedzi na wezwanie papieża dołącza do wyprawy krzyżowej. Wspaniale wyposażony wyrusza w drogę. W Spoleto, podczas snu ma widzenie i otrzymuje polecenie powrotu do Asyżu. Franciszek ulega metamorfozie. Powoli wyłącza się z życia towarzyskiego. W kościele św. Damiana słyszy głos mówiącego do niego Chrystusa: Franciszku, idź i odbuduj mój Kościół, gdyż popada w ruinę.
W Foligno sprzedaje kilka sztuk sukna zabranego z magazynu ojca, a otrzymane ze sprzedaży pieniądze ofiarowuje kapelanowi kościoła św. Damiana, lecz ten nie chce ich przyjąć. Franciszek wchodzi w konflikt ze swoim ojcem.

1206

Przed biskupem Asyżu, Franciszek wyrzeka się wszystkich dóbr i wyrusza w stronę miasta Gubbio. Potem wraca do Asyżu, przywdziewa szaty pustelnika i rozpoczyna naprawę kościoła św. Damiana i innych kościołów.

1208

W Porcjunkuli Franciszek słyszy Ewangelię czytaną w dzień św. Macieja. Odkrywa w niej swoje powołanie do życia ewangelicznego w całkowitym ubóstwie; zmienia swój ubiór, pozostawia sobie jedną tunikę, a skórzany pas zmienia na zwykły sznur. Zaczyna głosić ludziom Słowo Boże. Dołączają do niego pierwsi towarzysze, których nazywa braćmi: Bernard z Quintavalle, Piotr Cattani i Egidiusz (Idzi) z Asyżu.

1209

Franciszek pisze krótką Regułę na podstawie tekstu Ewangelii i udaje się wraz z jedenastoma braćmi do Rzymu. Papież Innocenty III ustnie zatwierdza przedstawiony przez nich sposób życia zakonnego. Bracia zamieszkają początkowo w opuszczonej chacie w Rivo Torto, potem przenoszą się do Porcjunkuli, małej kaplicy Matki Bożej Anielskiej, która stanie się kolebką Zakonu.

1213

Franciszek otrzymuje od Orlando Catani, hrabiego Chiusi, górę La Verna (Alwernia) i zakłada tam pustelnię. W kolejnych latach Franciszek wraz z braćmi odbywa liczne podróże misyjne głosząc życiem i słowem Ewangelię.

1223

W Greccio Franciszek celebruje misterium narodzin Chrystusa, buduje pierwszą bożonarodzeniową szopkę.

1224

Franciszek udaje się na Alwernię, by odbyć tam czterdziestodniowy post przed uroczystością św. Michała Archanioła. 14 lub 15 września otrzymuje stygmaty Męki Pańskiej. Podróżując na osiołku, stygmatyzowany Franciszek apostołuje w całej Umbrii i Marchii Ankońskiej.

1225

Nasila się choroba oczu. Prawie niewidomy przebywa w kościele św. Damiana. Tu pośród wielkich cierpień otrzymuje od Boga zapewnienie o swoim zbawieniu wiecznym. Przepełniony radością układa Pieśń Słoneczną.

1226

Zatrzymuje się w pustelni Le Celle niedaleko Kortony, gdzie dyktuje swój Mały Testament. Potem wraca do Porcjunkuli. Pod koniec sierpnia stan Franciszka pogarsza się z każdym dniem, dlatego bracia sprowadzają go do Asyżu, gdzie znajduje gościnę w pałacu biskupim. We wrześniu przeczuwając nadchodzącą śmierć prosi, by przeniesiono go do Porcjunkuli.

Tu w sobotę, 3 października odchodzi do Domu Ojca.

1228

W dwa lata po śmierci Franciszka, odbyła się jego kanonizacja, której dokonał papież Grzegorz IX.

1230

Uroczyste przeniesienie ciała św. Franciszka do nowej bazyliki zbudowanej na jego cześć.Grafika na górze strony © Copyright by: Paweł Kołodziejski
Dobra myśl
Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć oblicze własnego życia. (św. Jan Paweł II)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Upload/Download
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27/06/2014 19:26
W dniu dzisiejszym maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a dzieci i młodzież rozpoczęła upragniony czas wakacji. Życzymy Wam zasłużonego odpoczynku i miłych wakacji! Smile

19/06/2014 11:27
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki - Chrystus zapewnia nas, że sam siebie nam ofiaruje, abyśmy mieli życie dzięki Niemu Smile

15/06/2014 10:03
Bóg zapłać za wspólną modlitwę podczas nocy czuwania w intencji powołań. Z darem modlitwy x. Robert Smile

30/05/2014 09:19
Dziewięć dni przed zesłaniem, prośmy Ducha Bożego, o Jego dary, moc i światło na każdy dzień! Smile

16/05/2014 10:48
Trwa Tydzień Modlitw Powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego (11-17.05.2014). Prosimy Was o dar modlitwy za nas - powołanych i za młodych stających przed wyborem drogi życiowej. Wink