Portal Duszpasterstwa Powołań OO. Bernardynów
Licznik
Do dni skupienia

w klasztorze w Leżajsku
Ankieta
Jakie odkrywasz (bądź już realizujesz) swoje życiowe powołanie?

W małżeństwie/rodzinie

W życiu zakonnym

w życiu zakonnym i kapłańskim

w życiu kapłańskim

W stanie wolnym

Jeszcze nie wiem

Czym się zajmujemy?
Początkiem i niejako pierwszym sposobem ewangelizacji jest
ŚWIADECTWO ŻYCIA,
czyli głoszenie królestwa Bożego w milczeniu.
Takie świadectwo mogą i powinni dawać wszyscy bracia,
tak kapłani, jak i bez święceń,
zaangażowani w kaznodziejstwie,
oddający się modlitwie
ci, którzy pracują,
młodzi i starzy, zdrowi i chorzy.
Dzieje się tak, gdy
prawdziwie prowadzą życie braci mniejszych we wspólnocie
i wyznają, że są chrześcijanami.

/Konstytucje generalne/


Kościoły i parafie:
Każdy z naszych klasztorów usytuowany jest przy kościele, co wiąże się z pracą duszpasterska sprawowaną przy danej świątyni (celebrowanie Eucharystii, udzielanie sakramentów, prowadzenie grup duszpasterskich). Na 27 klasztorów przy 21 prowadzimy parafie.

Sanktuaria:
Bernardyni sprawują pieczę nad wieloma sanktuariami o zasięgu międzynarodowym, krajowym, czy lokalnym.
Do najbardziej znanych sanktuariów bernardyńskich należy malowniczo położone w Beskidzie Makowskim Pasyjno – Maryjne Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej: Kompleks tzw. Dróżek kalwaryjskich (ponad czterdzieści kościółków i kaplic poświęconych poszczególnym wydarzeniom z życia Chrystusa i Jego Matki) i Bazylika z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Miejsce to w sposób szczególny bliskie było sercu Ojca Św. Jana Pawła II, który od najmłodszych lat pielgrzymował do Kalwarii z pobliskich Wadowic.
Przy klasztorze bernardynów w Leżajsku znajduje się urzekająca pięknem bazylika, a w niej łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia.
W podkrakowskim miasteczku Alwernia nasi braci są stróżami cudownego obrazu Chrystusa „Ecce Homo” przedstawiającego Zbawiciela po biczowaniu u Piłata. Obraz ten przez czcicieli nazywany jest Chrystusem Miłosiernym.
Kościół bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim kryje w sobie cudowny obraz Matki Bożej Piotrkowskiej – Matki Pocieszenia, który w 2003 roku został ozdobiony koronami poświęconymi przez Ojca św. Jana Pawła II. W Rzeszowie cześć odbiera figura Matki Bożej Rzeszowskiej, w Skępem figura Matki Bożej Brzemiennej – patronki matek spodziewających się potomstwa. W Radecznicy k. Zamościa czczony jest w sposób szczególny św. Antoni z Padwy. Niektóre z naszych kościołów są miejscami, gdzie cześć odbierają relikwie świętych: w Dukli - św. Jana z Dukli, w Krakowie – bł. Szymona z Lipnicy, w Warcie – sł. Bożego Rafała z Proszowic, a w Warszawie św. Bonifacego z Tarsu.

Katechizacja:
Wielu naszych ojców podejmuję katechizację w szkołach wszelkiego typu, na różnych poziomach nauczania, począwszy od szkół średnich, a skończywszy na przedszkolach. Przy niektórych klasztorach prowadzone są także katechezy dla dorosłych pomagające dojrzałym chrześcijanom w pogłębianiu wiary i wiedzy religijnej, a także w poznawaniu nauczania Kościoła.

Praca charytatywna:
Przy większości naszych klasztorów prowadzona jest pomoc ludziom w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc ta przybiera różne formy. W Radomiu na przykład od 2000 roku prowadzona jest kuchnia dla ubogich, w której każdego dnia kilkuset ludzi potrzebujących pomocy otrzymuje gorący posiłek.

Oratoria dla dzieci i młodzieży:
Przy klasztorze w Piotrkowie Trybunalskim działa Świetlica Środowiskowa „Oratorium św. Antoniego”, w której dzieci i młodzież z rodzin ubogich i patologicznych, pod opieką wolontariuszy mogą spożyć posiłek, znaleźć miejsce do odrobienia lekcji, nauki czy spotkania z przyjaciółmi. Podobne oratorium działa też w klasztorze lubelskim.

Praca rekolekcyjna:
Wielu bernardynów zajmuje się głoszeniem misji świętych i różnego rodzaju rekolekcji na terenie całego kraju.

Katolickie Gimnazjum i Liceum:
W Łodzi bernardyni prowadzą katolickie szkoły: gimnazjum i liceum. Historia tej działalności sięga czasów przedwojennych, kiedy to o. Anastazy Pankiewicz założył na łódzkich „Dołach” szkołę, która pod względem poziomu nauczania i wyposażenia była w czołówce najlepszych szkół w Łodzi.

Praca naukowa:
Pewna część braci prowadzi pracę naukową na różnych uniwersytetach: Antonianum w Rzymie, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i innych.

Duszpasterstwo akademickie:
Ojcowie z klasztoru lubelskiego zaangażowani są w duszpasterstwie akademickim wśród studentów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.


Grafika na stronie © Copyright by: Paweł Kołodziejski
Dobra myśl
Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć oblicze własnego życia. (św. Jan Paweł II)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Upload/Download
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27/06/2014 19:26
W dniu dzisiejszym maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a dzieci i młodzież rozpoczęła upragniony czas wakacji. Życzymy Wam zasłużonego odpoczynku i miłych wakacji! Smile

19/06/2014 11:27
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki - Chrystus zapewnia nas, że sam siebie nam ofiaruje, abyśmy mieli życie dzięki Niemu Smile

15/06/2014 10:03
Bóg zapłać za wspólną modlitwę podczas nocy czuwania w intencji powołań. Z darem modlitwy x. Robert Smile

30/05/2014 09:19
Dziewięć dni przed zesłaniem, prośmy Ducha Bożego, o Jego dary, moc i światło na każdy dzień! Smile

16/05/2014 10:48
Trwa Tydzień Modlitw Powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego (11-17.05.2014). Prosimy Was o dar modlitwy za nas - powołanych i za młodych stających przed wyborem drogi życiowej. Wink