Portal Duszpasterstwa Powołań OO. Bernardynów
Licznik
Do dni skupienia

w klasztorze w Leżajsku
Ankieta
Jakie odkrywasz (bądź już realizujesz) swoje życiowe powołanie?

W małżeństwie/rodzinie

W życiu zakonnym

w życiu zakonnym i kapłańskim

w życiu kapłańskim

W stanie wolnym

Jeszcze nie wiem

Dzień zakonnika
„Życie we wspólnocie braterskiej wymaga od braci jednolitego zachowania Reguły i konstytucji, podobnego stylu życia, uczestniczenia w zajęciach wspólnoty, zwłaszcza we wspólnej modlitwie, ewangelizacji i obowiązkach domowych (…).”

Konstytucje generalne Zakonu Braci Mniejszych, art. 42 par. 2

Wielu młodych ludzi interesujących się życiem w naszej wspólnocie zakonnej pyta, jak wygląda dzień w klasztorze. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mimo, iż pewne punkty programu dnia są wspólne dla wszystkich klasztorów naszej Prowincji, to jednak porządek zajęć w poszczególnych klasztorach jest zróżnicowany. Zależy to od specyfiki danego domu. Co więcej, każdy z braci ma nieco odmienny program zajęć niż pozostali mieszkańcy klasztoru. Zależy to od tego, jakie obowiązki piastuje dany zakonnik. Jednak pewne punkty znajdują się w programie dnia każdego członka bernardyńskiej wspólnoty.
Do tych stałych punktów należy zaliczyć modlitwę (wspólnotową, czy indywidualną), pracę i wspólnotową rekreację, która służy nie tylko odzyskaniu sił, ale także umocnieniu więzi braterskich, lepszemu poznaniu się mieszkańców klasztoru, dzieleniu się doświadczeniem życia zakonnego, czy posługi kapłańskiej, a także wymianie opinii na tematy dotyczące życia danej wspólnoty.

Aby jednak zaspokoić (choć trochę) ciekawość pytających o porządek dnia w klasztorze bernardynów, dla przykładu podajemy dwa rozkłady zajęć: jeden - z klasztoru seminaryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, a drugi - z klasztoru w Lublinie.

Porządek dnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej

Zwykły dzień w seminarium rozpoczyna pobudka o godz. 6.00; O godz.6.25 cała wspólnota gromadzi się w kaplicy na modlitwach, w skład których wchodzą: modlitwa poranna, Liturgia godzin (jutrznia) i Msza św. Po zakończeniu modlitw (około godz. 7.25) wszyscy udają się na śniadanie; Od godz. 8.00 rozpoczynają się wykłady; O godz. 12.20 wspólnota klasztoru ponownie gromadzi się przed Panem, aby celebrować Liturgię godzin (godzinę południową); O godz. 12.30 bracia gromadzą się w refektarzu, aby spożyć obiad; O godz.13.15 następuje dalszy ciąg wykładów, lub czas wolny dla tych, którzy skończyli już zajęcia; O godz. 14.30 bracia udają się do cel i rozpoczynają studium prywatne (nauka, lektura); O godz. 17.00 w kaplicy rozpoczynają się modlitwy: rozmyślanie i Liturgia godzin (nieszpory). Po modlitwie czyli ok. godz. 18.00 rozpoczyna się kolacja; Po kolacji bracia mają czas na zajęcia własne; Dzień w seminarium kończy się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim i Liturgią godzin (kompleta). Po komplecie następuje silentium sacrum, czyli święte milczenie. Bracia udają się na spoczynek.

Porządek dnia w klasztorze OO. Bernardynów w Lublinie

6.00 Pobudka; 6.25 Modlitwy poranne, rozmyślanie, Liturgia godzin (jutrznia); 7.00 Msza św.; 7.30 Śniadanie; Po śniadaniu spotkanie braterskie; 8.15 – 12.45 Prace zlecone, lub praca własna; 12.50 Liturgia godzin (modlitwa południowa); 13.00 Obiad; 14.00 – 17.20 Prace zlecone, lub praca własna; 17.25 Modlitwy, rozmyślanie i Liturgia godzin (nieszpory); 18.00 Kolacja; 19.00 Rekreacja.Grafika na stronie © Copyright by: Paweł Kołodziejski
Dobra myśl
Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć oblicze własnego życia. (św. Jan Paweł II)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Upload/Download
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27/06/2014 19:26
W dniu dzisiejszym maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a dzieci i młodzież rozpoczęła upragniony czas wakacji. Życzymy Wam zasłużonego odpoczynku i miłych wakacji! Smile

19/06/2014 11:27
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki - Chrystus zapewnia nas, że sam siebie nam ofiaruje, abyśmy mieli życie dzięki Niemu Smile

15/06/2014 10:03
Bóg zapłać za wspólną modlitwę podczas nocy czuwania w intencji powołań. Z darem modlitwy x. Robert Smile

30/05/2014 09:19
Dziewięć dni przed zesłaniem, prośmy Ducha Bożego, o Jego dary, moc i światło na każdy dzień! Smile

16/05/2014 10:48
Trwa Tydzień Modlitw Powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego (11-17.05.2014). Prosimy Was o dar modlitwy za nas - powołanych i za młodych stających przed wyborem drogi życiowej. Wink