Portal Duszpasterstwa Powołań OO. Bernardynów
Licznik
Rekolekcji o rozeznanie drogi życiowej

w WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej
Ankieta
Jakie odkrywasz (bądź już realizujesz) swoje życiowe powołanie?

W małżeństwie/rodzinie

W życiu zakonnym

w życiu zakonnym i kapłańskim

w życiu kapłańskim

W stanie wolnym

Jeszcze nie wiem

Rekolekcje wakacyjne
Wiadomości duszpasterstwa powołań
Zapraszamy w sierpniu młodzież męską na Rekolekcje o rozeznanie drogi życiowej. Jeśli i Ty interesujesz się postacią św. Franciszka z Asyżu i zastanawiasz się nad tym, co robić w przyszłości, pragniesz umocnić swoją wiarę, to zapraszamy Cię do wzięcia udziału w okresie wakacyjnym w tych rekolekcjach. Kilka dni możesz przeżyć na osobistym spotkaniu z Panem na modlitwie i w ciszy. Rekolekcje te odbędą się w klasztorach: w Wyższym Seminarium Duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej (04-08.08) i w Zakopanem (19-23.08). Wszelkie informacje i kontakt znajdziesz tutaj.
Życie św. Jana z Dukli
Czytelnia franciszkańska
W dniu 08.07 w liturgii Kościoła przypada wspomnienie św. Jana z Dukli. Niemalże całe życie zakonne związał on z naszą bernardyńską prowincją, do której wstąpił, już jako zakonnik i kapłan z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Szersze i dokładniejsze informacje, związane z życiem, posługą duszpasterską i kultem św. Jana z Dukli, możesz odkrywać w tekstach współbrata o. Aleksandra Sitnika OFM: 1. Młodość św. Jana z Dukli, 2. Początki życia zakonnego św. Jana z Dukli, 3. Działalność św. Jana z Dukli u Bernardynów, 4. Duchowość św. Jana z Dukli. Są one zawarte w dziale „Czytelnia franciszkańska”. W tym roku obchodzimy 600-lecie urodzin naszego Świętego Współbrata. Więcej możesz przeczytać na stronie sanktuarium w Dukli.
Rekolekcje dla kandydatów
Wieści z seminarium
W dniach 1-5 lipca odbyły się Rekolekcje dla kandydatów do Zakonu Braci Mniejszych w naszej bernardyńskiej Prowincji zakonnej. Odbywały się one w budynku naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestnicy w tym czasie mieli możliwość, w atmosferze kalwaryjskiego sanktuarium, przemyśleć i zawierzyć swoją życiową decyzję Panu Bogu.
Serce Jezusa w życiu świętych franciszkańskich
Czytelnia franciszkańska
Miesiąc czerwiec, jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa. W tym roku w dniu 27. czerwca w Kościele obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z tych racji pragniemy zaprezentować i przypomnieć postaci świętych i błogosławionych franciszkańskich, którzy w swojej duchowości pielęgnowali kult do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Biografie Świętych i Błogosławionych franciszkańskich oraz ich krótkie duchowe przemyślenia, związane z kultem do Serca Pana Jezusa, będą pomocą w pogłębieniu zażyłości i miłości wobec Pana i w odkrywaniu osobistego powołania. Osoby: "Św. Maksymilian Maria Kolbe (1894–1941)"; "Bł. Honorat Koźmiński (1829–1916)"; "Bł. Aniela Salawa (1881–1922)"; "Bł. Ludgarda z Wittichen (1291–1348)"; "Bł. Aniela z Foligno (ok. 1249–1309)"; "Św. Bonawentura (ok. 1217–1274)", znajdziecie w dziale „Czytelnia franciszkańska”. Rozważania zostały zaczerpnięte z książki „Powołani…”, pod redakcją Sióstr Sercanek z Krakowa.
Dzień Ojca
Czytelnia ogólna
W dniu 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. W różnych krajach świata odbywa się on w różnych terminach, ale w Polsce przyjęto właśnie ten dzień. Po raz pierwszy w naszej ojczyźnie Dzień Ojca obchodzony był w 1965 r. Jest to święto będące wyrazem szacunku dla ojców. Ten dzień przeżywany jest zazwyczaj nieco mniej świątecznie, niż Dzień Matki. Dlatego warto, abyśmy pamiętali o naszych drogich Ojcach, wyrażając wdzięczność za wszelkie dobro, jakiego doznaliśmy i otrzymujemy od nich. Przy okazji tego święta, polecamy artykuł ks. Marka Dziewieckiego, zatytułowany: Mężczyzna i kryteria dojrzałości. Mamy nadzieję, że podjęta dogłębna analiza i spojrzenie ks. Marka w tym temacie, posłużą nam w prawidłowym i rzeczywistym patrzeniu na obecność i rolę mężczyzn w życiu… Dziękujemy autorowi za udostępnienie tego tekstu.
Zakończono rok akademiciki w WSD
Wieści z seminarium
Dnia 19 czerwca br. w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Kalwarii zakończył sie rok akademicki 2013/2014. Porannej dziękczynnej Eucharystii w seminaryjnej kaplicy przewodniczył nasz benardyński prowincjał o. Jarosław Kania w koncelebrze ojców wychowawców i profesorów. Wśród koncelebrujących byli nasi nowi kapłani: O. Augustyn, O. Anastazy, O. Bartosz i O. Sancjusz, wyświęceni w sobotę (14.06) w bazylice kalwaryjskiej. Na zakończenie Eucharystii neoprezbiterzy udzieli wszystkim specjalnego błogosławieństwa.
Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej
Images: eucharystia-papiez.jpgUroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – jeden dzień w roku, kiedy idąc z Najświętszym Sakramentem, możemy zamanifestować na ulicach miast, wsi swoją wiarę w rzeczywistą obecność Pana, który dla nas jest Drogą, Prawdą, Życiem. Za poetą Karpińskim będziemy śpiewać: „Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba. Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się dzieciom Jego powodzi…”. Polecamy Ci, dla głębszego przeżycia uroczystości Bożego Ciała, rozważanie św. Franciszka z Asyżu, mówiące o szacunku i czci wobec Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, o przeżywaniu Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu, zatytułowane Ciało Pańskie. Tekst znajdziesz w dziale „Napomnienia”.
Dobra myśl
Nie dajcie sobie ukraść wielkich marzeń. (Ojciec Święty Franciszek do młodzieży, 05.07.2014 r.)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Upload/Download
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27/06/2014 19:26
W dniu dzisiejszym maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a dzieci i młodzież rozpoczęła upragniony czas wakacji. Życzymy Wam zasłużonego odpoczynku i miłych wakacji! Smile

19/06/2014 11:27
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki - Chrystus zapewnia nas, że sam siebie nam ofiaruje, abyśmy mieli życie dzięki Niemu Smile

15/06/2014 10:03
Bóg zapłać za wspólną modlitwę podczas nocy czuwania w intencji powołań. Z darem modlitwy x. Robert Smile

30/05/2014 09:19
Dziewięć dni przed zesłaniem, prośmy Ducha Bożego, o Jego dary, moc i światło na każdy dzień! Smile

16/05/2014 10:48
Trwa Tydzień Modlitw Powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego (11-17.05.2014). Prosimy Was o dar modlitwy za nas - powołanych i za młodych stających przed wyborem drogi życiowej. Wink