Portal Duszpasterstwa Powołań OO. Bernardynów
Licznik
Do dni skupienia

w klasztorze w Leżajsku
Ankieta
Jakie odkrywasz (bądź już realizujesz) swoje życiowe powołanie?

W małżeństwie/rodzinie

W życiu zakonnym

w życiu zakonnym i kapłańskim

w życiu kapłańskim

W stanie wolnym

Jeszcze nie wiem

Artykuły: Listy
Błogosławieństwo dla brata Bernarda
Błogosławieństwo nie zawiera treści, jaką sugeruje ten tytuł, lecz wyraża miłość Franciszka dla pierworodnego syna duchowego oraz jego wolę odnośnie do traktowania tegoż brata w zakonie.

Drugi List do Kustoszów
Wiedzcie, że w obliczu Boga są pewne rzeczy bardzo głębokie i wzniosłe, które wśród ludzi uważane są niekiedy za liche i godne odrzucenia.

List do brata Leona
Treść Listu jest niejasna, ale co w niej uderza najmocniej, to macierzyńska troskliwość Franciszka dla brata Leona i szerokość umysłu, zostawiająca mu tak wiele inicjatywy, byle tylko ożywiało go jedyne pragnienie podobania się Bogu.

List do Duchownych (redakcja druga)
Poprawmy się więc bez zwlekania i zdecydowanie z tych wszystkich oraz innych błędów.

List do Duchownych (redakcja pierwsza)
Treść Listu wyraża niezwykle serdeczną miłość i bezgraniczną cześć Franciszka dla Najświętszego Sakramentu, w którym spotyka on prawdziwie obecnego Syna Bożego.

List do Ministra
Powodem napisania Listu była zapewne prośba jakiegoś ministra o radę Franciszka w sprawach życia wewnętrznego.

List do Rządców narodów
Pokora i prostota Franciszka nie stoi w sprzeczności z faktem, że zwraca się on z upomnieniem do wielkich tego świata. Sprawy Boga są według niego na pierwszym planie.

List do wiernych (redakcja druga)
List – jak twierdzą najbardziej kompetentni badacze – jest normą życia daną ludziom proszącym Franciszka o podanie sposobu realizowania Ewangelii.

List do wiernych (redakcja pierwsza)
Zachęta dla braci i sióstr pokutujących.

List do św. Antoniego
List ma dużą wartość tak ze względu na to, że jest świadectwem kontaktu między dwoma wielkimi i popularnymi do dziś Świętymi średniowiecza, jak i ze względu na wyraźnie ujawniony pogląd Franciszka na zdobywanie wiedzy teologicznej.

List skierowany do całego zakonu
Szczególne znaczenie Listu polega na tym, że pozwala nam lepiej poznać charakterystyczną pobożność Franciszka. Między wierszami można wyczytać nieco o stosunku Franciszka do braci.

Pierwszy List do Kustoszów
List prawdopodobnie był zredagowany w 1220 r. po powrocie z Ziemi Świętej. Należy do grupy listów eucharystycznych (List do duchownych, List do rządców narodów, drugi List do kustoszów).

Prawdziwa i doskonała radość
Powiadam ci: jeśli zachowam cierpliwość i nie rozgniewam się, na tym polega prawdziwa radość i prawdziwa cnota, i zbawienie duszy.

Streszczenia innych listów św. Franciszka
Omawiane tu streszczenia listów, podane w źródłach franciszkańskich, są także cenne, ponieważ same listy zaginęły. 
Dobra myśl
Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć oblicze własnego życia. (św. Jan Paweł II)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Upload/Download
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27/06/2014 19:26
W dniu dzisiejszym maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a dzieci i młodzież rozpoczęła upragniony czas wakacji. Życzymy Wam zasłużonego odpoczynku i miłych wakacji! Smile

19/06/2014 11:27
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki - Chrystus zapewnia nas, że sam siebie nam ofiaruje, abyśmy mieli życie dzięki Niemu Smile

15/06/2014 10:03
Bóg zapłać za wspólną modlitwę podczas nocy czuwania w intencji powołań. Z darem modlitwy x. Robert Smile

30/05/2014 09:19
Dziewięć dni przed zesłaniem, prośmy Ducha Bożego, o Jego dary, moc i światło na każdy dzień! Smile

16/05/2014 10:48
Trwa Tydzień Modlitw Powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego (11-17.05.2014). Prosimy Was o dar modlitwy za nas - powołanych i za młodych stających przed wyborem drogi życiowej. Wink