Portal Duszpasterstwa Powołań OO. Bernardynów
Licznik
Do dni skupienia

w klasztorze w Leżajsku
Ankieta
Jakie odkrywasz (bądź już realizujesz) swoje życiowe powołanie?

W małżeństwie/rodzinie

W życiu zakonnym

w życiu zakonnym i kapłańskim

w życiu kapłańskim

W stanie wolnym

Jeszcze nie wiem

Apel Maryjny w intencji powołań
Bądź pozdrowiona, pełna łaski – Pan z Tobą!
Tak rozpoczęło się Zwiastowanie Maryi, Jej powołanie do niezwykłej w dziejach misji. Tak też rozpoczyna się każde powołanie człowieka, którego Bóg zaprasza do udziału
w dziele swego Syna. Pozdrowienie to Pan wyraża w różny sposób, ale zawsze jest ono tajemniczym, łagodnym zaproszeniem.
Stojąc dziś przed Twym tronem, w szczególnej bliskości Serca Niepokalanej za te zaproszenia, każde wybranie i wezwanie pragniemy złożyć Ci Panie gorące dziękczynienie. Nie możemy oszacować ich wartości, bo ogrom łaski, jaka jest nam dana przekracza nasze wyobrażenia. Przeczuwamy jednak sercem, że powołanie Twoje jest otwarciem drzwi do najskrytszych skarbów nieba i za ten dar – na miarę naszego ludzkiego dziś – pragniemy złożyć dzięki, wraz z Tą, która pierwsza przyjęła Chrystusa.
Pan z Tobą” Maryjo. Cóż znaczą te słowa? Z Tobą – znaczy w Tobie, Bóg przepełnił Maryję sobą w sposób całkowity, bo wybrał Ją – powołał, by uczynić swe najpiękniejsze dzieło i ukształtować Jej Niepokalane Serce – serce będące w pełni z Nim zjednoczone, przeniknięte wyłącznie miłością, nie znające zła, nieufności, a przede wszystkim egoizmu i pychy. Serce doskonale pokorne. Nie znaczy to jednak naiwne czy bezrozumne.
Maryja rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Rozważała –  pozwoliła, by anielskie słowa rozlewały się w Niej. Bóg nie pragnie bezreflesyjnego „tak”, rozważanie Jego propozycji jest dobre, jest konieczne, by odpowiedź była świadoma i wolna. Ale także by odkryć w niej skarb nieprzebrany, niespodziewany, niezasłużony i w swej wielkości zasłonięty tajemnicą. Przyjmując ją wchodzimy w świat Boga, decydujemy się na to. że zasłona będzie uchylać się powoli i stopniowo, że nie wszystko wiemy od razu, że naszą drogą pokieruje Duch wiejący kędy chce.
Powołując człowieka Bóg pragnie zgody, by wypełnić go sobą. Maryja jest obecna, gdy człowiek mierzy się z tym zaproszeniem, gdy pyta, gdy nie rozumie – dlaczego ja, a cóż ja mogę, ja nie dam rady, to nie dla mnie, ja mam inne plany. Przecież Ona też zapytała. Ta najpokorniejsza z ludzi nie bała się dopytać o to, czego nie zrozumiała, wobec czego poczuła się bezradna. „Jakże się to stanie?” Pokorny człowiek nie obawia się pytać, nie obawia się dialogu, nie obawia się obawiać – jest prawdziwy. I takiej osobie Bóg odpowiada tak prosto jak prosta i szczera jest wątpliwość. Pokorne serce jednak także ufa odpowiedzi – bo gwarantem jest Moc Najwyższego.
Pan z Tobą” – znaczy Pan chce Cię dla siebie, czyli to On chce być dla Ciebie. Dla każdego w inny sposób, dla niektórych chce być obecny przez drugiego człowieka w małżeństwie, dla innych chce być bezpośrednio sam przez siebie. A to oznacza powołanie do wyłączności dla Pana, do Jego służby w rozmaity sposób przeżywanej. Mieć Boga dla siebie, któż to pojmie… Tu potrzeba łaski wiary. O tę wiarę dziś prosimy, dla tych, którzy rozważają swe powołanie i za nią dziękujemy, bo bez niej nikt nie byłby zdolny przyjąć Bożej woli. Pozwólmy, przez wiarę, ogarnąć się tej Miłości, by każda osoba powołana, wybrana spośród milionów poczuła, że najwierniejsze i najlojalniejsze serce podarowało jej siebie na zawsze. Na zawsze na ziemi i w wieczności, na zawsze – w zwycięstwach i w upadkach, w dobrej i złej doli. Niech dziękczynienie serc popłynie dziś jak rwący potok słów Magnificat.
Pan z Tobą” to znaczy – Pan jest po Twojej stronie. Już nigdy nie będziesz sam, bo przychodzi do Ciebie przyjaciel niezawodny i wszechmocny. Gdy powiesz Mu „tak” – ogarnie, osłoni Cię sobą. Będzie dyskretny i wierny. Cicho naprawi twoje błędy, podpowie jak wybrnąć z kłopotów, choć wpędzisz się w nie z własnej winy. On tego nie wypomni, jest delikatny i subtelny. Kocha cię i nie szuka ani twojego upadku, ani kompromitacji. Jest po twojej stronie – czyli chce twojego autentycznego szczęścia i pełni rozwoju i tylko On wie do czego cię stworzył, gdzie jest twoje miejsce i zadanie w dziele zbawienia, jaka jest najpiękniejsza wersja ciebie. I to miejsce i tę postać ukazuje w powołaniu, osłoniętą jeszcze, ale prawdziwą. I czeka byś pokonał swoje obawy.
Sługa Boży ks. Wojciech Piwowarczyk – założyciel Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla powiedział, że „modlitwa o powołania to modlitwa o to, by łaska przełamała opór natury”. Bóg wybierał, wybiera i będzie wybierał ludzi do swej służby – ale powołanie jest dialogiem. Jest druga strona – człowiek, który stawia opór. I o przełamanie go prośmy dziś przez wstawiennictwo Niepokalanego Serca Maryi.
Niech Twoja Matko modlitwa, obecność i ufność przełamie opór natury wielu zadręczających się wątpliwościami serc, serc, które usłyszały Anielskie Pozdrowienie, ale skryły się spłoszone. Dziękujemy Ci za każde nowe powołanie zrodzone z Niepokalanego Twego Serca, zrodzone z miłości i cierpienia.
Dziękujemy Ci Panie, w Trójcy świętej bezgraniczny – za dar powołań do udziału w Twoich tajemnicach. Za nasze własne, za te już spełnione, za te w drodze, za te kiełkujące i przede wszystkim za te, w zamyśle Twoim poczęte. Niech każde z nich rozkwita i dojrzewa w swojej niepowtarzalnej barwie, by na wieki sławić Twoją Miłość.
Niech na chwałę Serca Niepokalanej, twój święty Anioł zaniesie dziś do wybranych Twoich słowo pokrzepienia: Nie bój się, znalazłeś bowiem łaskę u Boga.
Instytut Świecki Chrystusa Króla, Kielce

Modlitwa do Matki Bożej Kalwaryjskiej do Apelu, podczas X Ogólnopolskiego Nocnego Czuwania (8/9.06.2013) w intencji powołań w Kalwarii Zebrzydowskiej
Dobra myśl
Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć oblicze własnego życia. (św. Jan Paweł II)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Upload/Download
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27/06/2014 19:26
W dniu dzisiejszym maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości, a dzieci i młodzież rozpoczęła upragniony czas wakacji. Życzymy Wam zasłużonego odpoczynku i miłych wakacji! Smile

19/06/2014 11:27
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki - Chrystus zapewnia nas, że sam siebie nam ofiaruje, abyśmy mieli życie dzięki Niemu Smile

15/06/2014 10:03
Bóg zapłać za wspólną modlitwę podczas nocy czuwania w intencji powołań. Z darem modlitwy x. Robert Smile

30/05/2014 09:19
Dziewięć dni przed zesłaniem, prośmy Ducha Bożego, o Jego dary, moc i światło na każdy dzień! Smile

16/05/2014 10:48
Trwa Tydzień Modlitw Powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego (11-17.05.2014). Prosimy Was o dar modlitwy za nas - powołanych i za młodych stających przed wyborem drogi życiowej. Wink